Elektropolerowanie
Elektropolerowanie (elektrolityczne polerowanie) jest procesem anodowego roztwarzania materiału, w wyniku którego następuje wygładzenie oraz znacząca zmiana topografii powierzchni.
Usługa elektropolerowania stali nierdzewnej wykonywana jest w wannach o pojemności 4,3 m3 każda. Zastosowanie specjalnej konstrukcji „wieszaków” oraz dodatkowej elektrody umożliwia elektropolerowanie detali o skomplikowanych kształtach zewnętrznych i wewnętrznych. Wszystkie procesy realizowane są na bazie wody demineralizowanej. Dzięki zastosowaniu dedykowanej chemii oraz ekologicznych rozwiązań cały proces przebiega w sposób bezpieczny i ekonomiczny.
Oferujemy usługę elektropolerowania dla detali o maksymalnych wymiarach:
długość |
2,3 m |
szerokość |
1,5 m |
wysokość |
1,6 m |
waga |
5 t |
Opis procesu elektropolerowania:
Ostre wierzchołki nierówności powierzchni w znacznym stopniu zostają wygładzone, co przy jednoczesnym obniżeniu chropowatości powierzchni ma wpływ m. in. na zmniejszenie współczynnika tarcia, zwiększenie połysku oraz ułatwienie procesu mycia instalacji przemysłowych. W praktyce przemysłowej najczęściej elektropolerowanymi elementami ze stali chromowo - niklowej są różnego rodzaju zbiorniki, elementy instalacji technologicznych dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, kosmetycznego i chemicznego oraz elementy infrastruktury medycznej. Procesowi elektropolerowania poddawane są także elementy o specjalnym przeznaczeniu np. części składnikowe i detale dla przemysłu lotniczego, czy też korpusy pomp próżniowych.
Efekt końcowy procesu elektropolerowania uzależniony jest od wielu czynników, w tym rodzaju kształtu elektropolerowanego materiału, gęstości prądu, czasu i temperatury procesu, czynników hydrodynamicznych, pojemności i kształtu elektrolizera, wielkości katod, odległości między anodą i katodami, czy też przestrzennego ułożenia anody – mówi technolog-konstruktor Grzegorz Boguta - Skład kąpieli i parametry procesu muszą być każdorazowo optymalizowane dla wybranego rodzaju i gatunku materiału. Należy również uwzględnić sposób wytwarzania materiału oraz przygotowanie powierzchni przed procesem. Możliwość obróbki powierzchniowej nawet mocno skomplikowanych geometrycznie kształtów oraz szerokie spektrum zastosowania stali nierdzewnej powoduje, że w zakładach przemysłowych zajmujących się elektrochemiczną obróbką rocznie elektropoleruje się tysiące różnego rodzaju elementów
W przypadku stali chromoniklowej elektropolerowanie prowadzi dodatkowo do zwiększenia koncentracji atomów chromu na powierzchni metalu, dzięki czemu obrobiona powierzchnia ulega dodatkowemu utwardzeniu. - Elektropolerowanie jest zabiegiem niezwykle delikatnym w stosunku do obrabianego detalu – dodaje Grzegorz Boguta - Specyfika procesu polega bowiem na tym, że rozpuszczeniu w elektrolicie podlegają wyłącznie te fragmenty powierzchni detalu, które są wyniesione ponad średnią w skali mikroskopowej. Elektropolerowanie nie narusza makroskopowej struktury powierzchni. Zachowaniu ulegają wszystkie, nawet bardzo subtelne elementy detalu, natomiast w skali mikroskopowej powierzchnia ulega wygładzeniu i wybłyszczeniu. Dzięki temu obrobiona powierzchnia nabiera estetycznego wyglądu, a ponadto łatwiej utrzymać ją w czystości, co ma szczególne znaczenie w przypadku instrumentów medycznych, w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym i elektronicznym. Ponieważ mechaniczna twardość stali nie ma wpływu na wydajność elektropolerską, koszt i czas procesu, w przeciwieństwie do metod tradycyjnych, nie zależy od osiągniętego w poprzednich etapach ciągu technologicznego stopnia utwardzenia powierzchni. Ze względu na fakt, że elektropolerowanie nie oddziałuje mechanicznie i cieplnie, jak też nie pozostawia chemicznego wpływu na powierzchnię, można tą metodą obrabiać elementy o prawie każdym kształcie i rozmiarach.